Oheň a voda

Autor: Miroslav Surmanek | 10.6.2013 o 8:00 | Karma článku: 8,33 | Prečítané:  359x

Antický Rím dlho prežíval aj vďaka osvedčenej metóde vládnutia - panem et circenses. Chlieb a hry. Ďalšou vychytenou a pomerne často používanou metódou vládnutia bola tzv. politika cukru a biča. Vďaka jedinej vládnej strane sú tieto metódy stále aktuálne aj na našom území.

 

Smer vlády vládneho Smeru plynie v súlade s oboma vyššie uvádzanými metódami. Novelizácia zákonníku práce je reformou pracovného práva, ktorá má priniesť viac chleba zástupom. Tie sa zatiaľ formujú pred úradmi práce. Ale už čoskoro budú môcť vysedávať na vynovených štadiónoch. Modernizačná smršť v nasledujúcich rokoch nekompromisne zasiahne všetky regióny Slovenska. A keď v rámci všeobecného športového nadšenia členovia vlády začnú leštiť ešte aj zhrdzavené olympijské kruhy, Slovensko sa stane krajinou hier.

Okrem obstarávania chleba a organizácie hier, najväčšie penzum aktivít tejto vlády spočíva v jej ekonomickom programe založenom na distribúcii cukru. Vláda výdatne cukruje dotáciami a stimulmi. Tu ale naráža na samotnú podstatu ekonómie - obmedzenosť zdrojov. Inými slovami, cukrovať sa nedá všade. Iba niekde a niekomu. Tragický charakter tejto vlády vyplýva zo spôsobu, akým sa rozhodla s problémom obmedzenosti zdrojov vysporiadať. Robí tak bičom upleteným z jednotlivých zložiek štátnej moci.

V parlamente je vládna väčšina len početnou väčšinou. Nie je ničím viac. Len jednoduchým súčtom hlasov. Justícia je všetkým iným, len nie spravodlivosťou. Harabín neprekvapuje. Za to prekvapila predsedníčka ústavného súdu. Svojím správaním dokázala, že ústavný súd nestojí len mimo sústavy všeobecných súdov, ale celkom mimo akejkoľvek sústavy a ústavy. Prezident si z nás strieľa prakticky permanentne. Toto je štátotvorný základ Smeru.

Smer však k časom overeným metódam vládnutia pridal ešte niečo navyše. Naučil sa žiť v symbióze so živlami. Či už spoločenskými alebo prírodnými. O vzájomne prospešnom súžití so spoločenskými živlami toho už bolo napísané veľa. Pomenej už o vzácnej symbióze vládnej strany s prírodnými živlami. Konkrétne s ohňom a vodou. Tieto dva živly sa postupne stávajú neprehliadnuteľnými symbolmi vládnutia štátostrany. A o význame symboliky v Smere niečo vedia. Veď majú radi colu. A štýlové sochy. Či Modré z neba, keď je treba.

Na počiatku bol teda oheň. Hádam by sa aj dalo povedať, že táto vláda sa z ohňa zrodila. V deň parlamentných volieb pohltili hrad Krásna Hôrka plamene. Bol to strašný pohľad. Jeden z najkrajších hradov horel v priamom prenose. Požiar sa z hradu rozšíril aj do „podhradia". Do celej smutnej krajinky.

Teraz je tu voda. A Smer nezaváhal. Snaží sa ju čo najúčelnejšie využiť. Keď začala stúpať hladina Dunaja, celé Slovensko s napätím očakávalo, ako vysoko to bude. Najprv zaliala debatu o zlodejinách vo vojenskej spravodajskej službe. Potom utopila nádeje právoplatne zvoleného generálneho prokurátora. Vládni činitelia, prezlečení za záchranárov, konali rýchlo.

Keď horela Krásna hôrka, moja viera v lepšiu krajinu trochu obhorela. Teraz ju zalialo. Keď voda opadne, zostane bahno. A v tom bahne okrem zatopenej zeme, ciest a domov nájdeme aj spravodlivé požiadavky právoplatne zvoleného generálneho prokurátora či pošpinenú vieru v to, že veľkú „tajnú" lúpež ešte niekto niekedy vyšetrí.

Naši vládni „záchranári" v týchto dňoch zanietene rozprávali o tom, že ich okrem povodní nič iné nezaujíma. Rozprávali o protipovodňových zábranách. Tie vraj znesú aj tisícročnú vodu.

Pýtam sa však samého seba, koľko toho znesieme my? Na akú „vodu" sú dimenzované vnútorné zábrany v nás? Storočnú? Tisícročnú?

Živly v našej krajine vyčíňajú. A zanechajú oveľa väčšie škody ako oheň a voda.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla, slovenskí hokejisti zdolali v príprave Česko

Víťazstvo je dobré, ale vieme, že musíme hrať lepšie, priznal nový kouč Slovákov.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?